• Wysoka Wielka z lotu ptaka
    Wysoka Wielka z lotu ptaka
  • Dwór w Głogowcu
    Dwór w Głogowcu
  • Zespół dworsko - parkowy w Leszczynku w nocnej odsłonie
    Zespół dworsko - parkowy w Leszczynku w nocnej odsłonie
  • Pałac w Malinie
    Pałac w Malinie
  • Szkoła w Byszewie
    Szkoła w Byszewie
  • Urząd Gminy Kutno - obchody Narodowego Święta Niepodległości
    Urząd Gminy Kutno - obchody Narodowego Święta Niepodległości
  • Kościół pw. św. Bartłomieja w Strzegocinie
    Kościół pw. św. Bartłomieja w Strzegocinie
  • Urząd Gminy Kutno
    Urząd Gminy Kutno

    Siedziba Urzędu Gminy Kutno

  • Centrum Kultury Gminy Kutno
    Centrum Kultury Gminy Kutno

    Siedziba CKGK w Leszczynku w nowej odsłonie

  • Centrum Kultury Gminy Kutno
    Centrum Kultury Gminy Kutno

    Siedziba CKGK w Leszczynku w nowej odsłonie

  • Dworek w Głogowcu
    Dworek w Głogowcu
  • Widok na staw w  zespole dworsko-parkowym w Leszczynku
    Widok na staw w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku
  • Kościół w Strzegocinie
    Kościół w Strzegocinie
  • Zespół dworski w Strzegocinie
    Zespół dworski w Strzegocinie

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

stan-wojenny

13 grudnia 1981 władze komunistyczne PRL położyły kres legalnej działalności NSZZ „Solidarność". Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. W. Jaruzelskim. Na ulicach miast pojawiły się patrole MO i wojska. Wyłączono telefony, wstrzymano sprzedaż prasy i rozpoczęto masowe aresztowania działaczy opozycji.

W Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenie - msza święta oraz uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem "Solidarności". Gminę Kutno reprezentowała delegacja w osobach Wójt Gminy Kutno Justyny Jasińskiej i Przewodniczącego Rady Gminy Dariusza Mroczka. Poczty Sztandarowe gminy Kutno nieśli Radni - Sylwester Wójkowski i Jarosław Przybysz. Dalsze obchody rocznicy odbyły się pod pomnikiem "Ulotka" gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Niezadowolenie społeczne w Polsce narastało od końca lat 70 – tych XX w. i w 1980 r. przybrało zorganizowane formę w postaci NSZZ „Solidarność". Pierwsza komisja NSZZ „Solidarność" w Kutnie, zawiązała się 2 września 1980 r. w Zakładach Farmaceutycznych „Polfa". Jej przewodniczącym został Aleksander Karczewski. 30 września 1980 roku z inicjatywy A. Karczewskiego odbyło się zebranie kilkunastu osób zaangażowanych w tworzenie struktur związkowych w Kutnie, na którym podjęto decyzję o powołaniu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność" Ziemi Kutnowskiej. Przewodniczącym MKZ został A. Karczewski. W czerwcu 1981 roku MKZ uzyskał zgodę na odrębność organizacyjną regionu kutnowskiego, a Przewodniczącym Prezydium Zarządu Regionalnego został Marek Dolat, zaś jego zastępcą Kazimierz Zyskowski.

4 grudnia 1981 roku Zarząd Regionalny, solidaryzując się ze stanowiskiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" proklamował wprowadzenie stanu gotowości strajkowej z dniem 11 grudnia. Prowadzona była również szeroka akcja informacyjno-agitacyjna wśród społeczności kutnowskiej. Atmosfera stawała się coraz bardziej napięta kraj pogrążał się w coraz większym kryzysie, który widoczny był również w Kutnie, gdzie miasto: „ systematycznie obraca się w ruinę, jego główna ulica jest ulicą walącą się. Szereg domów jest królestwem szczurów i nędzy. Brak kanalizacji, wodociągów, cieknące dachy, odpadające tynki, walące się ściany, brud, grzyb, wilgoć – to obraz centrum Kutna." Za taki stan miasta związkowcy z „Solidarności" odpowiedzialnością obwiniali Naczelnika Miasta Kutna Cezarego Humańskiego i domagali się jego ustąpienia.

8 grudnia 1981 roku w głównym wydaniu dziennika telewizyjnego, podano nieprawdziwą informację o tym, że: Zarząd Regionalny w Kutnie podjął decyzję o powołaniu straży robotniczej uzbrojonej w pałki, hełmy i butelki z benzyną. Kutnowskie władze związku wystosowały oficjalny protest w tej sprawie i podjęły decyzję o wystąpieniu na drogę sadową z redakcją DTV. Na 17 grudnia ZR zaplanował spotkanie społeczności kutnowskiej przed zakładami „Polfy", gdzie miała zostać poświęcona tablica - ulotka upamiętniająca powstanie NZZZ „Solidarność".

12 grudnia 1981 roku do siedziby Zarządu Regionalnego przy ul Królewskiej 11 zaczęły spływać bardzo niepokojące informacje z całego kraju o ruchach wojsk i milicji, a 13 grudnia o godzinie 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu, na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Jeszcze tego samego dnia kilku działaczy Zarządu Regionalnego przedostało się do KZ „Agromet", który pracował w ruchu ciągłym i rozpoczęło rozmowy z dyrektorem zakładu w sprawie strajku protestacyjnego przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Około godziny 10.30 z inicjatywy Zbigniewa Kamińskiego, lekarz medycyny Zdzisław Klimek sprowadził księdza Adama Szkupa, który odprawił Mszę św. W tym czasie pod „Agromet" podjechały samochody z funkcjonariuszami ZOMO i SB i pod groźbą użycia broni strajkujący rozeszli się do domów. Następnego dnia rozpoczęła strajk protestacyjny baza KPB na Majdanach. Na czele strajku stanęli Jerzy Runiński, i Roman Weber. W strajku brało udział ok. 150 osób. O godzinie 8.30 funkcjonariusze ZOMO brutalnie stłumili strajk.

Najbardziej aktywni członkowie NSZZ „Solidarność" zostali aresztowani i osadzeni w ośrodku odosobnienia w Mielęcinie koło Włocławka. Łącznie z Kutna internowano 19 osób.

Do końca grudnia 1981 r. SB i MO przeprowadziły łącznie 160 rozmów profilaktyczno – ostrzegawczych z byłymi członkami zarządu regionalnego i komisji zakładowych.

W pierwszych tygodniach obowiązywania stanu wojennego organizowano zbiórki pieniężne i rzeczowe dla internowanych działaczy, a na ulicach Kutna pojawiały się ulotki i napisy o „wrogiej treści". W połowie stycznia 1982 roku SB udało się ujawnić i zabezpieczyć tablicę - ulotkę, która miał być odsłonięta w grudniu 1981 roku przez budynkiem KZF „Polfa".

Dane adresowe

Urząd Gminy Kutno

ul. Witosa 1

99-300 Kutno

Kontakt

tel: 24 355 70 20

fax: 24 355 70 20

e-mail: sekretariat@gminakutno.pl

Godziny urzędowania

poniedziałek - piątek: 

w godzinach: 07:30-15:30