Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

asystent-niepelnosprawnego

Gmina Kutno realizuje Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością"dla Jednostek Samorządu Terytorialnego — edycja 2024. Program koordynowany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Całkowita wartość zadania wynosi 190 016,00 zł. Zadanie jest w całości finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Cel Programu

Głównym celem Programu jest ogólnodostępne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami poprzez usługę asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, mającą na celu zapewnienie pomocy Uczestnikowi Programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Działania podejmowane w ramach realizacji Programu mają na celu:

1.Poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami, poprzez wsparcie w czynnościach samoobsługowych;

2.Wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie pomocy adekwatnej do potrzeb w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych;

3.Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w podejmowaniu aktywności życiowej, udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych itp.; poprzez wsparcie w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania;

4.Zwiększenie wsparcia asystenckiego dla niepełnosprawnych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, także w innych wymiarach życia i funkcjonowania społecznego.

Adresaci Programu

Wsparciem objęte zostaną osoby niepełnosprawne w formie asystenta osobistego:

1.Dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;

2.Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a.O znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b.O umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo

c.Traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zakres usług asystenckich

Usługi asystenta w szczególności będą polegać na pomocy:

1.Wykonywaniu czynności dnia codziennego dla Uczestnika Programu;

2.Wsparcie w prowadzeniu samodzielnie gospodarstwa domowego;

3.Wyjściu, powrocie lub dojazdach z Uczestnikiem Programu w wybrane przez Uczestnika miejsca;

4.Załatwianiu spraw urzędowych;

5.Korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);

6.Zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

Limit godzin usług asystenta przypadający na 1 Uczestnika Programu będzie uzgadniany indywidualnie z Uczestnikiem, ale nie może wynosić więcej niż:

1.840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

2.720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3.480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

4.360 godzin rocznie dla:

a.Osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

b.Dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Uczestnik Programu za usługi asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnością nie ponosi odpłatności.

Realizator Programu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie realizuje Program w formie zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych osób wskazanych przez Uczestników Programu jako asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościami lub naboru.

Termin realizacji

Program realizowany będzie w okresie: luty-grudzień 2024 r.

Rekrutacja

Osoby zainteresowane udziałem w Programie proszone są o zgłaszanie się bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie celem dopełnienia niezbędnych formalności kwalifikujących do uczestnictwa w Programie.

Wniosek można składać:1. Bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie, ul. Witosa 1, 99-300 Kutno, poniedziałek-piątek w godz. 9:00-13:00;2. Poprzez usługi Poczty Polskiej S.A.

Aby przystąpić do Programu należy:

1.Zapoznać się z Programem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024(Program dostępny jest poniżej w załączeniu).

2.Wypełnić dokumenty: kartę zgłoszenia, kartę zakresu czynności, klauzulę informacyjną przystąpienia do Programu (dokumenty dostępne we wzorach wniosków na stronie www.bip.gops.gminakutno.pl).

3.Dołączyć kopię orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bądź orzeczenie o niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub orzeczenie równoważne do wymienionych).

4.Przekazać dokumenty do GOPS w Kutnie, ul. Witosa 1, 99-300 Kutno.

5.W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt pod jednym z poniższych telefonów:
24 3557022, 24 3557036, 243557037.

Karta-zgloszeniowa-do-Programu
21 kb