• Urząd Gminy Kutno
  Urząd Gminy Kutno

  Siedziba Urzędu Gminy Kutno

 • Centrum Kultury Gminy Kutno
  Centrum Kultury Gminy Kutno

  Siedziba CKGK w Leszczynku w nowej odsłonie

 • Centrum Kultury Gminy Kutno
  Centrum Kultury Gminy Kutno

  Siedziba CKGK w Leszczynku w nowej odsłonie

 • Dworek w Głogowcu
  Dworek w Głogowcu
 • Widok na staw w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku
  Widok na staw w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku
 • Kościół w Strzegocinie
  Kościół w Strzegocinie
 • Zespół dworski w Strzegocinie
  Zespół dworski w Strzegocinie

Narodowe Czytanie w Leszczynku

czolowka-czytanie

Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna im Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku włączyła się do akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

8 września o godz. 13:00, w pięknych okolicznościach zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku, wybrzmiały fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem" czytane przez Wójt Gminy Kutno Justynę Jasińską, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej im. J. B. Zaleskiego w Leszczynku Piotra Czerbniaka oraz zaproszonych gości:wicedyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie Krzysztofa Karolaka oraz uczniów klasy III T MA, których do akcji przygotowywała nauczycielka języka polskiego ZSKR w Mieczysławowie Izabela Dembowska.

Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przesłaniu do uczestników wydarzenia napisał: „Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu…", która „…bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy…",

Warto dodać, że w 2023 roku Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska zainicjowała szereg działań na terenie naszej gminy upamiętniających 160. Rocznicę Powstania Styczniowego. W ramach gminnych obchodów odbyły się już m.in: prelekcja, odsłonięcie tablic pamiątkowych, uroczyste nabożeństwa, konkursy dla uczniów.

#NarodoweCzytanie #NadNiemnem #ElizaOrzeszkowa #ZSCKR #Mieczysławów #gminakutno #leszczynek #CKGK #biblioteka

Źródło zdjęć: www.facebook.com/zsckrwmieczyslawowie

Dane adresowe

Urząd Gminy Kutno

ul. Witosa 1

99-300 Kutno

Kontakt

tel: 24 355 70 20

fax: 24 355 70 20

e-mail: sekretariat@gminakutno.pl

Godziny urzędowania

poniedziałek - piątek: 

w godzinach: 07:30-15:30