Leszczynek centrum polskiej muzyki ludowej za sprawą Festiwalu Złota Leszczyna

leszczyna-2022

Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku było pełne tańca, śpiewu i muzyki barwnych zespołów ludowych za sprawą II Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Ludowej "Złota Leszczyna", który odbył się w sobotę 6 sierpnia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki, Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego , Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska , Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego .

Wydarzenie organizowano w ramach trwałości projektu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej w gminie Kutno poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Wydarzenie rozpoczął barwny korowód zespołów i kapel biorących udział w Festiwalu. Następnie Ksiądz Stanisław Zarosa SAC odprawił polową mszę świętą. Festiwal otworzyła Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, która powitała zaproszonych gości i zespoły oraz podziękowała za tak liczne przybycie do Zespołu dworsko- parkowego w Leszczynku.

W tegorocznej edycji Festiwalu wzięło udział 18 kapel i zespołów, których występy oceniało jury w składzie:

Przewodnicząca jury Sylwia Kacalak – Etnolog w Muzeum Regionalnym w Kutnie,

Jolanta Gutowska – choreograf – kierownik artystyczny w Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku,

Jakub Jabłoński – Nauczyciel Muzyki w Szkole Podstawowej w Łącku

Joanna Krysiak – Nauczyciel Muzyki w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Gołębiewku,

Anna Staniszewska – Sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i prezes Łowickiego Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych

Jury oceniały 14 zespołów wokalno-instrumentalnych oraz 4 kapele ludowe.

W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne nagrody otrzymali:

III miejsce -Zespół Ludowy ,,Gniewkowianie"

II miejsce- Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej ,,Piotrkowianie"

I miejsce - Zespół Ludowy ,,Jezioranki" i ,,Warcka" Kapela Ludowa

W kategorii kapele ludowe jury przyznało nagrody:

III miejsce- Kapela spod Kowala

II miejsce - Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza

I miejsce - Kapela Grochowiacy

Ponadto na Festiwalu zostały przyznane Nagrody Publiczności, które otrzymali

Zespół Spod Strzechy i Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza.

Wyniki ogłaszała Anna Staniszewska, nagrody wręczyła Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.

Nagrody pieniężne ufundowane przez firmy Trakt i Hydrobud, za co serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy wydarzenia mogli odwiedzić stoiska twórców ludowych i rękodzielników:  Niny Kunikowskiej, Anety Wiśniewskiej, Józefa Stańczyka ,Eweliny Kwiatkowskiej, Alicji Olczak, Anny Staniszewskiej, Anny Jędrzejewskiej-Grabary, Karoliny Lewińskiej,  a także mogli uczestniczyć w warsztatach szydełkowania oraz plenerze malarskim.

Podczas festiwalu Fundacja Zwalcz Nudę prowadziła  warsztaty ekologiczne, animacje i zabawy dla dzieci oraz konsultacje dotyczące programu „Czyste powietrze"

W trakcie wydarzenia odbył się również konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich ,,Na najlepszy wyrób cukierniczy."

Jury najwyżej oceniły wypiek Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzbia, drugie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiej Wielkiej, a miejsce trzecie przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich ze Strzegocina.   Nagrody wręczyła Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska oraz Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Waldemar Wojciechowski

Wydarzenie umilił występ najmłodszych piewców kultury ludowej czyli Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Leszczynki.  Doskonałą zabawę  zapewniła natomiast Kapela Krośniewiacy, która   porwała do tańca uczestników festiwalu.