• Wysoka Wielka z lotu ptaka
    Wysoka Wielka z lotu ptaka
  • Dwór w Głogowcu
    Dwór w Głogowcu
  • Zespół dworsko - parkowy w Leszczynku w nocnej odsłonie
    Zespół dworsko - parkowy w Leszczynku w nocnej odsłonie
  • Pałac w Malinie
    Pałac w Malinie
  • Szkoła w Byszewie
    Szkoła w Byszewie
  • Urząd Gminy Kutno - obchody Narodowego Święta Niepodległości
    Urząd Gminy Kutno - obchody Narodowego Święta Niepodległości
  • Kościół pw. św. Bartłomieja w Strzegocinie
    Kościół pw. św. Bartłomieja w Strzegocinie
  • Urząd Gminy Kutno
    Urząd Gminy Kutno

    Siedziba Urzędu Gminy Kutno

  • Centrum Kultury Gminy Kutno
    Centrum Kultury Gminy Kutno

    Siedziba CKGK w Leszczynku w nowej odsłonie

  • Centrum Kultury Gminy Kutno
    Centrum Kultury Gminy Kutno

    Siedziba CKGK w Leszczynku w nowej odsłonie

  • Dworek w Głogowcu
    Dworek w Głogowcu
  • Widok na staw w  zespole dworsko-parkowym w Leszczynku
    Widok na staw w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku
  • Kościół w Strzegocinie
    Kościół w Strzegocinie
  • Zespół dworski w Strzegocinie
    Zespół dworski w Strzegocinie

85. rocznica wybuchu II wojny światowej

2-wojna-rocznica

1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się zmasowanym nalotem i bombardowaniem naszego kraju przez bombowce niemieckie. Pierwsze samoloty pojawiły się nad gminą Kutno już 1 września 1939 roku w godzinach porannych. W jednej z ogólnopolskich gazet z nich można było przeczytać, że: „…tuż za Kutnem we wsi Boża Wola zaatakowany został pociąg ewakuacyjny, w którym jechały przeważnie kobiety i dzieci z okolic Tczewa i Chojnic. Od bomb i strzałów karabinów maszynowym było kilkadziesiąt osób rannych, w tym kobiety i dzieci. Ranni ci umieszczani byli w okolicznych dworach, które zostały zamienione na szpitale…". Takie tymczasowe punkty pomocy mieściły się w Byszewie i Leszczynku.

Z innych relacji świadków wynika ponadto, że: …pięć bombowców niemieckich zaatakowało pociąg. Jeden samolot, przysiadłszy nisko nad pociągiem, rzucił 13 bomb. Na szczęście dwie tylko wybuchły, uszkadzając jeden z wagonów. Gdy maszynista zatrzymał pociąg i z wagonów wysiadły tłumy, rzucając się do ucieczki, z samolotów posypał się grad kul karabinowych na bezbronne kobiety i dzieci. Krzyki przerażenia i rozpaczy, nawoływania i jęki rannych – złożyły się na straszliwą niezapomniana wizję". W wyniku nalotu na pociąg ewakuacyjny w miejscowości Boża Wola zginęło 12 osób, a rannych było 54.

Niemieckie bomby „…padały też na stogi, bomby te przeważnie nie wybuchały. Również w wielu miejscowościach lotem nurkowym ostrzeliwali lotnicy z karabinów pasące się bydło. Zanotowano również wypadki, w których z aeroplanów ostrzeliwano rolników przy pracy w polu…" .

Celem pierwszego niemieckiego nalotu były także obiekty wojskowe zlokalizowane w miejscowości Sklęczki. Jeden ze świadków tamtych wydarzeń wspominał: „…pierwszego września o świcie przeleciały nad Kutnem samoloty i po chwili można było usłyszeć odgłosy wybuchów…Wsiadłem na rower i pojechałem w kierunku Bielawek i Sklęczek bowiem, gdzieś stamtąd słyszeliśmy huk bomb… zaraz za warszawskim przejazdem kolejowym mogłem już zlokalizować, że obiektem bombardowania były znajdujące się w budowie obiekty koszarowe. Nie było tam jednak wojska, a jedynym człowiekiem, którego tam zastałem, był dozorcą, któremu nic się nie stało. W wyniku tego bombardowania uszkodzony został jeden z budynków. Zabrałem ze sobą duży odłamek bomby lotniczej i szybko powróciłem do mojego punktu mobilizacyjnego. Zameldowałem się u komendanta i pokazałem mu odłamek niemieckiej bomby…".

Wstrząsającą relację z pierwszych dni września pozostawił również ks. Michał Woźniak: „Był śliczny poranek jesienny, piątek 1 września…przed godziną 6 rano wpadł do mego pokoju (ks. Dominik Dziewanowski) z zapytaniem czy słyszałem jakieś wybuchy. Byłem senny, ale słyszałem, bo te wybuchy mnie obudziły. Poczęliśmy snuć przypuszczenia, co to mogło być. Gdy tak rozmawiamy, zabrzęczał telefon. To ze szpitala wzywają na gwałt do rannych wszystkich księży. Pobiegłem więc z ks. Oziębłowskim… ranni byli to rzemieślnicy i robotnicy, którzy wykańczali koszary na Sklęczkach oraz inni z pociągu jadącego do Łodzi. Na koszary i na pociąg zrzucono z samolotów bomby, a potem ostrzeliwano jeszcze pociąg z samolotu karabinem maszynowym. Taki był początek wojny w Kutnie. Odczuliśmy to jako zwykły napad zbójecki, bo wśród rannych nie było wcale żołnierzy. Widok był okropny, ciała porozrywane odłamkami bomb, stanowiły u niektórych osób jedną miazgę bezkształtnej masy…"

Dane adresowe

Urząd Gminy Kutno

ul. Witosa 1

99-300 Kutno

Kontakt

tel: 24 355 70 20

fax: 24 355 70 20

e-mail: sekretariat@gminakutno.pl

Godziny urzędowania

poniedziałek - piątek: 

w godzinach: 07:30-15:30