Za nami I Ogólnopolski Festiwal "Złota Leszczyna"

Za nami I Ogólnopolski Festiwal "Złota Leszczyna"
fot. Piotr Szatkowski

W sobotę 21 sierpnia br. w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku odbył się Finał I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna", nad którym patronat objęli: Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

Festiwal otworzyła Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, witając gości honorowych: Senatora RP Przemysława Błaszczyka, Posła Tadeusza Woźniaka, Rafała Jóźwiaka Dyrektora Departamentu Infrastruktury w Łódzkim Urzędzie Marszałkowskim w zastępstwie za Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schraibera, Ewę Marciniak Zastępcę Dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Marka Ciąpałę Przewodniczącego Rady Powiatu, Joannę Kajszczarek Przewodniczącą Rady Gminy Kutno i Radnych Gminy Kutno oraz wszystkich zgromadzonych. 

Finał Festiwalu rozpoczął się od przesłuchań 12 zespołów, które zostały wyłonione podczas I etapu eliminacji – 3 w kategorii „Kapele ludowe" oraz 9 w kategorii „Zespoły wokalno – instrumentalne". Mieliśmy okazję wysłuchać zespołów: Rustowianki, Zespół Folklorystyczny „Smardzewianie', Zespół Folklorystyczny „Spod Strzechy", Zespół Oktawa, Krzysztof Czarnecki, Łanięckie Słowiki, Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń" oraz Zespołu Ludowego Leszczynianki.

W kategorii Kapele ludowe wzięły udział: Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy, Odnowa Folk oraz Kapela Po Kopie.

Występy oceniane były przez Jury w składzie: Przewodnicząca Jury Alicja Borkowska – Solistka w Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", Kinga Szczepanik – Wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie i Joanna Krysiak – Nauczyciel Muzyki w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Gołębiewku.

Czekając na ogłoszenie wyników, na scenie mogliśmy posłuchać występów Kornelii Baranowskiej, Anny Misztal wraz z kapelą Odnowa Folk.

Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:

W kategorii "Kapela Ludowa"

I miejsce - Kapela Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy"

II miejsce - Odnowa Folk

III miejsce - Kapela Po Kopie

W kategorii "Zespół wokalno-instrumentalny"

I miejsce - Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń"

II miejsce - Zespół Ludowy "Leszczynianki"

III miejsce - Zespół Folklorystyczny "Smardzewianie"

W tej kategorii jury przyznało dodatkowo wyróżnienia, które otrzymały zespoły:

  1. Śleszynianki
  2. Zespół Folklorystyczny "Spod Strzechy"                                                                                                                           

Nagrody finansowe o wartości 1.000 zł, 700 zł oraz 500 zł odpowiednio za zajęcie pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca w kategorii "Kapela Ludowa" ufundowała Dyrekcja Inwestycji w Kutnie, natomiast w kategorii " Zespół wokalno - instrumentalny" Państwo Złotowscy z firmy Hydrobud. 

Po ogłoszeniu wyników zwycięskie zespoły ponownie zaprezentowały swój kunszt artystyczny na scenie, a następnie mogliśmy podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

Podczas prezentacji filmowej z występem Orkiestry Gminy Kutno zabrzmiały znane i lubiane przeboje w nowych aranżacjach, a film "Poznajmy się - Gmina Kutno zaprasza" ukazał zebranym walory i uroki naszej gminy. 

Na zakończenie Festiwalu do wspólnej biesiady tanecznej zaprosiła Kapela Krośniewiacy, która grała do późnych godzin wieczornych. 

Poza wspaniałymi występami artystycznymi było wiele innych atrakcji. Można było wziąć udział w warsztatach makramy i wikliniarstwa, a także podziwiać piękne rękodzieła malarskie, rzeźby i witraże czy biżuterię.

Dla najmłodszych Leo Market przygotował szereg interesujących zabaw i animacji, a pyszne lokalne specjały wykonały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

Festiwal był doskonałą okazją do zapoznania się z bogatym dorobkiem artystycznym zespołów z różnych regionów Polski. Wydarzenie organizowane w ramach trwałości projektu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej w gminie Kutno poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Dziękujemy fundatorom nagród oraz Państwu Jujkom z firmy Młyn A&J Jujka, Państwu Cieślakom z firmy Wiatrpol, Cukrowni Dobrzelin i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej – Proszkownia Mleka w Krośniewicach.