Święto Plonów w gminie Kutno

Święto Plonów w gminie Kutno

Na placu przy Sanktuarium Maryjnym w Głogowcu 13 września w 45. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Głogowieckiej odbyła się Dziękczynna Msza Św. Dożynkowa celebrowana przez biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziubę. Przed mszą przedstawiciele Rady Gminy Kutno z przewodniczącą Joanną Kajszczarek na czele, przedstawiciele sołectw, Koła Gospodyń Wiejskich, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańcy gminy przynieśli dary dożynkowe, które zostały złożone na ręce biskupa i Wójt Gminy Kutno Justyny Jasińskiej.

Starostami tegorocznych dożynek zostali sołtysi sołectwa Raciborów Bogdan Wasiński i sołectwa Gołębiewek Nowy Małgorzata Andrzejczak - rozpoczęli oni świętowanie, dziękując wszystkim za przybycie.Po nich głos zabrała Wójt Justyna Jasińska.

- Spotkaliśmy się tutaj, w Sanktuarium Maryjnym w Głogowcu, w miejscu znanym z działalności patriotycznych, spotkań pielgrzymów, a za sprawą Matki Bożej Głogowieckiej, w miejscu znanym również z licznych uzdrowień. Tradycyjnie już na początku września dziękuję wam, rolnicy, za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Rok 2020 jest szczególnie trudny dla nas wszystkich ze względu na zagrożenie epidemiczne. Dlatego we wspólnej modlitwie pragniemy podziękować za zdrowie, plony i wszelką pomyślność. Dożynki są Waszym świętem, ale mają również przypominać nam, że to dzięki pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb - mówiła Wójt, prosząc biskupa o pobłogosławienie przyniesionych przez mieszkańców gminy darów.

Artystyczną oprawę muzyczną mszy zapewnił Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie wraz z dyrektor placówki Małgorzatą Musiałowską oraz zespół ludowy Leszczynianki.

Po mszy odbył koncert zespołu Larmodzieje, który śpiewał wraz ze zgromadzoną publicznością.

Dla uczestników nie zabrakło również poczęstunku; oprócz świeżego chleba zjeść można było także bigos i grochówkę.

Powszechny Spis Rolny
Biblioteka w Leszczynku wraz z Panią Wójt Justyną ...