Światowy Dzień Roweru

Światowy Dzień Roweru

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru ustanowiony przez ONZ w 2018 roku, którego pomysłodawcą był polski socjolog, kolarz torowy i członek młodzieżowej kadry Polski Leszek Sibilski.

Jest to dostępny, niezawodny i przyjazny dla środowiska środek transportu. Ponadto, jeżdżąc na rowerze bezpośrednio wpływamy na klimat i promujemy zdrowy tryb życia.

Pierwszy jednoślad powstał w 1817 roku, skonstruowany przez barona Karla Von Drais'a, zwany „rowerem do biegania". Nie posiadał on pedałów, dlatego też kolarz, by móc ruszyć w podróż musiał rozpędzać się swoimi stopami. Pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii i USA pojawiły się bicykle, gdzie przednie koło było ogromne, natomiast tylne bardzo małe. Były one dość trudne w prowadzeniu, a wysoka pozycja stwarzała ryzyko upadku. Na przestrzeni lat konstrukcje się zmieniały, aż do współczesnego wyglądu.

Polska historia roweru jest również niezwykle ciekawa. Edmund Perl opracował pierwszy model, który zbudowany był z drewna i posiadał trzy koła. Pierwszą w Polsce fabrykę rowerów założył Władysław Sierpiński w 1891 roku pod nazwą "Polska Fabryka Rowerów i Motocykli Wicher" w Łodzi. Największą natomiast fabryką jednośladów była firma Romet z Bydgoszczy, z której to pochodzą najbardziej rozpoznawalne modele m.in.: Wigry, Zenit i Passat.

Wszystkim rowerzystom życzymy bezpiecznych, udanych i długich wypraw!