I Odyseja Napoleońska za nami
W dniach 15 – 17 lipca 2022 roku na terenie Zespołu dworsko – parkowego w Leszczynku odbyło się wydarzenie pn. Odyseja Napoleońska. To trzydniowe przedsięwzięcie o wielowymiarowym charakterze odwołuje się do tradycji niepodległościowych gminy Kutno z czasów napoleońskich i przybliża mieszkańcom gminy oraz przyjezdnym klimat epoki napoleońskiej, czasu pełnego nadziei na wskrzeszenie Rzeczypospolitej.
Jak mówi Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska: " Pierwsza Odyseja Napoelońska za nami, emocje wciąż są w środku, ponieważ to był niesamowity czas. Czas, kiedy mogliśmy przenieść się na salony i w czas bitew wojennych. Nawet pogoda temu przysłużyła, bo i deszcz i słońce. Ale to co było najważniejsze, to praca zespołowa. To co nas łączy i co pozwoliło nam zbudować tę naszą tożsamość historyczną. Tę prawdziwą historię, która działa się na Ziemi Kutnowskiej, w gminie Kutno. Udział w niej brali zacni mieszkańcy Górscy, Okólski, Trzeciński. To oni podpisali akt o konfederacji, walczyli o wolną Polskę u boku Napoleona.To było piękne wydarzenie, dużo muzyki, poezji… autentyczne, prawdziwe i żywe z udziałem między innymi uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Religi w Kutnie czy II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Kutnie, chóru Speranza, Orkiestry Gminy Kutno, grup rekonstrukcyjnych czy partnerów wspierających nas finansowo. Dziękuję wszystkim mediom, które niosły to wydarzenie dalej w świat osobom, które nie mogły być z nami, a bardzo chciały tu być oraz tym… którzy nie wierzyli, że nam się uda. A tak, można powiedzieć, że się udało! Dziękuję dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku Lilianie Urbańczyk-Wójcik, dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku Piotrowi Czerbniakowi, doktorowi Jackowi Saramonowiczowi, a także dziękuję księżom na czele z ks. prałatem Mirosławem Czarnołęckim, który odprawił mszą za pamięć naszych bohaterów z gminy Kutno
I Odyseja za nami, ale to początek. Przed nami odkrywanie kolejnej historii, która jest bardzo interesująca. Zapraszam na przyszły rok. Pamięć i tożsamość bardzo dobrze wpisuje się w niedawno przyjętą Strategię Gminy Kutno. Mieszkańcy gminy Kutno po wielu latach mogą czuć się jak u siebie, mogą czuć się spójni z gminą. Gmina jest i będzie spójna z miastem Kutno, z powiatem kutnowski. Mamy własną historię, którą chciałabym abyśmy razem prezentowali naszym mieszkańcom i gościom przyjezdnym"
Na przełomie XVIII i XIX wieku Polacy nadzieje na odbudowanie niepodległego państwa polskiego pokładali w Napoleonie Bonaparte. Wielu z nich wstąpiło w szeregi wojsk napoleońskich. Wśród żołnierzy walczących u boku Cesarza Francuzów znaleźli się również mieszkańcy gminy Kutno: Franciszek Górski z Leszczynka, Antoni Górski ze Strzegocina, Michał Okólski z Maliny, Franciszek Trzciński ze Sklęczek oraz Maciej Wodziński z Gołębiewa.
W latach 1797-1815 odbyli oni szereg wypraw wojennych, przemierzając ze swym Cesarzem niemal całą Europę, od brzegów Tybru i Ebro, po Berezynę, Dniepr i Moskwę. W tym czasie, podobnie jak mityczny Odys przeżyli wiele fascynujących przygód.
Warto również podkreślić, że nieprzypadkowo, to właśnie do pułkownika napoleońskiego Franciszka Górskiego, w 1822 roku przybył młody początkujący poeta romantyczny Józef Bohdan Zaleski zafascynowany walkami o niepodległość Polski w czasach napoleońskich i objął posadę nauczyciela jego dzieci, który jest obecnie patronem Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Parku kulturowo- etnograficznego w Leszczynku
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Regionalna Organizacja Turystyczna, Kuratorium Oświaty w Łodzi, patronem - Województwo łódzkie, natomiast organizatorzy wydarzenia to: Gmina Kutno, Centrum Kultury Gminy Kutno oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku.
Pierwszy dzień Odysei napoleońskiej rozpoczął wyjątkowy koncert Chopin en Vacances. Bartłomiej Kokot i Maria Moliszewska zaprezentowali publiczności utwory Fryderyka Chopina Po części muzycznej przyszedł czas na poezję Józefa Bohdana Zaleskiego recytowaną przez uczniów Akademickiego LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. prof. Z. Religi w Kutnie. Dla gości był również poczęstunek, wieczór zakończył pokaz filmu ,,Błękitna nuta", w którym jedną z bohaterek była piękna Laura Górska z Leszczynka, wielka miłość Fryderyka Chopina.
Drugiego dnia Odysei Napoleońskiej w towarzystwie kawalerzystów wjechał do Leszczynka Napoleon Bonaparte wraz z Marią Walewską. Następnie odbyła się prezentacja oddziałów, przegląd wojsk oraz widowiskowe wystrzały z broni palnej. Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska powitała zebranych gości, wśród których znalazł się senator Przemysław Błaszczyk, poseł Tadeusz Woźniak, członek zarządu województwa łódzkiego Robert Baryła, wiceprezydent miasta Kutno Zbigniew Wdowiak oraz Burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman. Największymi atrakcjami były pokazy kawaleryjskie, pokaz musztry, pokaz artyleryjski, prezentacja sylwetki żołnierza napoleońskiego prezentowane przez 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska, 2 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego, 1 Pułk Artylerii Pieszej z Dobrego Miasta na Warmii. Ponadto goście wydarzenia mogli obejrzeć pokaz mody empirowej czy możliwość odwiedzenia namiotu Cesarza Francuzów. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy z epoki. Wszyscy uczestnicy mogli również skosztować potraw gotowanych na żywym ogniu.
Ostatni dzień wydarzenia rozpoczął się od złożenia wiązanek i zapalenia zniczy na grobach rodziny Górskich w Łąkoszynie i Strzegocinie.
Franciszek Górski, właściciel Leszczynka i Łąkoszyna. Pułkownik Wojsk Polskich z okresu Księstwa Warszawskiego, uczestnik m.in. wyprawy Napoleona Bonaparte na Moskwę w 1812 roku. Odznaczony Krzyżem Legii Honorowej i Krzyżem Złotym Polskim (Virtuti Militari). Zmarł w Leszczynku w kwietniu 1846 roku, pochowany na cmentarzu w Łąkoszynie.
Antoni Górski, właściciel Strzegocina. Pułkownik Wojsk Polskich z okresu Księstwa Warszawskiego, uczestnik m.in. wyprawy Napoleona Bonaparte na Moskwę w 1812 roku. Odznaczony Krzyżem Legii Honorowej i Krzyżem Złotym Polskim (Virtuti Militari). Zmarł w Warszawie w 1835 roku, pochowany na cmentarzu przykościelnym w Strzegocinie.
W Leszczynku odbyła się msza polowa celebrowana przez Ks. Prałata Mirosława Czarnołęckiego przy asyście ks. Stanisława Zarosy SAC i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra Gminy Kutno pod batutą kapelmistrza Tomasza Marciszewskiego. Uczestnicy mogli się przenieść w czasie dzięki Chórowi Speranza, który wykonał Te Deum i inne pieśni związane z epoka napoleońską. Kulminacyjnym punktem tego dnia było widowisko historyczne ,,O roku ów''- inscenizacja sejmiku szlacheckiego i podpisania Aktu Konfederacji Generalne zakończone spektakularnym wykonaniem poloneza w wykonaniu uczniów z II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Kutnie Choreografię przygotowała Jolanta Gutowskiej – instruktor CKGK. Do poloneza przyłączyli się Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska z mężem, zaproszeni goście i publiczność.
Serdecznie dziękujemy partnerom i sponsorom, którzy włączyli się w realizację Odysei napoleońskiej:
Państwu Beacie Kazimierskiej-Korsak i Michałowi Korsakowi z Fundacji Ziemi Dobrzyńskiej Państwu Elżbiecie Andrzejowi Orłowom, Panu Janowi Jóźwiakowi, II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie, Akademickiemu LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. prof. Z. Religi w Kutnie, Chórowi Speranza, Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczynku, I Kutnowskiemu Szczepowi „Innominata", oraz grupom rekonstukcyjnym : 12 Pułkowi Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska, 2 Pułkowi Ułanów Księstwa Warszawskiego, 1 Pułkowi Artylerii Pieszej z Dobrego Miasta na Warmii.
Firmom: Vester, Pre Zero, Polfarmex, Maximus, Bank Spółdzielczy Wspólna Praca w Kutnie, Michmet, Trans Michor, Fazot, Agrol, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, Dyrekcja Inwestycji, Winnica Domagałów, Hodowla Roślin Strzelce, Hurtownia Warzyw i Owoców Joanna Kazimierczak, Agro Michalak, WW Reklama i Gospodarstwu Rolnemu Mariusz Kuciapski
Dziękujemy również patronom medialnym:
TVP 3 Łódź, TVP Historia, Radiu Łódź, Radiu Victoria, Radiu Q, Kutno Tv, TVK, Ekutno, Panorama Kutna, Powiatowe Życie Kutna, Kutnowskie Centrum Informacyjne KCI.