Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony w Polsce od 2004 roku w celu propagowania wiedzy na temat symboli narodowych. Każdy z nas może uczcić ten dzień poprzez wywieszenie Flagi na balkonie czy w oknie swojego mieszkania albo przed domem na znak zjednoczenia oraz szacunku dla symbolu Polski.

2 maja - poza Dniem Flagi - przypada również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Czy wiesz, że…?

1.Według ustawy o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej z 1 sierpnia 1919 roku boki flagi powinny mieć proporcje 5:8. To oznacza, że flaga o wysokości 1 metra musi mieć długość równą 1,6 metra.

2. Kolory na fladze polskiej są odwzorowaniem godła państwowego – białego orła na czerwonym tle.

3. Tak naprawdę mamy dwie polskie flagi. Jedna z nich to ogólnie znana flaga, której mogą używać nie tylko władze, ale również każdy obywatel, natomiast druga – to flaga z nadrukiem w postaci godła RP. Ta flaga może być używana jedynie przez określone grupy: polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywil­ne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.

4.Flaga RP to nie to samo co barwy narodowe. Flaga musi mieć określone proporcje i być pozbawiona wszelkich napisów i symboli. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.

5.Szacunek dla flagi jest fundamentalny – nie powinna być ona wywieszana podczas deszczowych czy wietrznych dni. Nie może być również pobrudzona, pomięta czy postrzępiona.

6.Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej niż jedną flagę, to flagę państwową RP podnosi się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.