Każdego roku w  pierwszym kwartale w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych odbywają się zebrania sprawozdawcze. Tak też stało się i w tym roku. W każdej z siedmiu jednostek OSP działających na terenie gminy Kutno zebrali się wszyscy, należący do nich Druhowie, aby podsumować działalność za ubiegły – 2018 rok i poczynić plany na kolejny – 2019.

W zebraniach oprócz członków straży  uczestniczyli: Wójt Gminy Kutno – Justyna Jasińska, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – Marek Myszkowski, Prezesi Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kutnie – Andrzej Siuda i Dariusz Mroczek, Komendant Miejsko-Gminny – Jan Broda, Kapelan Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych – Ksiądz Piotr Kalisiak, Sekretarz Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kutnie – Kinga Łuczak, osoby wspierające działalność OSP, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy.

Na zebraniach dokonano obszernego podsumowania działalności Ochotniczych Straży Pożarnych
w 2018 roku. Członkowie OSP zgłosili także potrzeby szkoleniowe oraz te, dotyczące wyposażenia jednostek w sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Komendant Miejsko-Gminny Jan Broda przedstawił statystyki dotyczące częstotliwości wyjazdów jednostek do pożarów i miejscowych zagrożeń oraz ogólną liczbę tego typu zdarzeń na terenie gminy Kutno i powiatu kutnowskiego.

Druhowie prócz podsumowań przedstawili również plany na 2019 rok, które obejmowały głównie drobne remonty strażnic, zakup sprzętu i umundurowania. Prezesi jednostek przekazali Pani Wójt Justynie Jasińskiej zapotrzebowanie na niezbędny  sprzęt,  który należy zakupić z budżetu gminy w ramach utrzymania gotowości bojowej jednostek OSP oraz uzasadnili konieczność jego zakupu.

Pani Wójt zadeklarowała, że postara się uwzględnić te potrzeby w budżecie gminy na 2019 rok. Pogratulowała Druhom zaangażowania w działalność jednostek oraz odwagi i wytrwałości  w bezinteresownym ratowaniu ludzkiego życia i mienia. Życzyła także wielu sukcesów nie tylko w pracy na rzecz ochotniczego pożarnictwa, ale również  w życiu osobistym.

Należy przypomnieć , że na terenie gminy Kutno działa 7 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej: OSP we Wroczynach, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, OSP w Komadzynie – również będąca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, OSP w Leszczynku, OSP w Gołębiewku Nowym, OSP w Strzegocinie, OSP w Wierzbiu i OSP w Wysokiej Wielkiej.

Zebrania sprawozdawcze w jednostkach OSP